Author Topic: Udomitelji na čekanju! Nemojte više čekati - radite i vi nešto!!  (Read 10983 times)

magdalena

• Guest
Vjerujem da onaj udomitelj kojeg zaista snađe "loš" djelatnik da mu sigurno nije lako i da se osjeća bez podrške... ali isto tako nemojmo zaboraviti da su udomitelji vrlo hrabri i odvažni ljudi (jer bez hrabrosti i volje ne može se obavljati takav posao!) i da bi trebali, uvijek biti dovoljno glasni da kažu što misle i da zatraže svoja prava, a opet i dovoljno diplomatski i dovoljno pristojni da to naprave na način da ne pogoršavaju odnose s Centrom.

Anki,koja glasnoća i kome?Imam prijateljicu,6 godina ima dozvolu,zajedno smo krenule u ovo,nazvala je i pitala što čekaju i zašto joj ne daju dijete,mislim nazvala CZSS.Psiholog iz tima joj je hladno odgovorio da nemaju djecu na skladištu i da joj ne može pomoći.Koja glasnoća i hrabrost iza takvog odgovora?Što je trebala?Ići izvikivati parole pred centar,pisati ministru(onda tek nema djece),izvikivati parole sa galerije Sabora ili štrajkati pred Ministarstvom?Anki teorija vam je odlična...ali u praksi je to sasvim drugačije.Novi ljudi u Centrima?Vi ih spominjete.Kod nas rade već 20 godina isti ljudi koji će tu dočekati i mirovinu.Ponavljam ne živimo svi u i uz Zagreb

Anki

• Guest

Što je trebala?Ići izvikivati parole pred centar,pisati ministru(onda tek nema djece),izvikivati parole sa galerije Sabora ili štrajkati pred Ministarstvom?Anki teorija vam je odlična...ali u praksi je to sasvim drugačije.Novi ljudi u Centrima?Vi ih spominjete.Kod nas rade već 20 godina isti ljudi koji će tu dočekati i mirovinu.Ponavljam ne živimo svi u i uz Zagreb

U Zagrebu (koliko čujem) nije idila, tako da svugdje ima te hladnoće koju spominjete... barem tako čujem... i  ne mislim da bi trebala izvikavati parole. To niko nije reko iako pretpostavljam da se referirate na diskusiju o prosvjedima.

Vidim da skačemo s teorije na praksu i natrag na teoriju, pa da ne bi jedni o kruškama a drugi o jabukama, ajmo konkretno:

Što bi po Vama trebao udomitelj učiniti?
I ovo nije pitanje (samo) za Magdalenu,  nego za sve udomitelje koji osjećaju da nešto ne štima u sustavu...
Nije niti retoričko pitanje, već zaista realno pitanje: Što učiniti? Ima li ko ideju kako poboljšati svoju poziciju svojim snagama?

I jedno podpitanje: Zašto mislite da pisanje Ministarstvu gubite šansu da dobijete dijete?

magdalena

• Guest
I anki još nešto,oprostite,ali moram...14.10.održava se na Kaptolu tribina,puno stručnjaka,svakom bi udomitelju dobro došlo to čuti i vi ste 19.9.uputili poziv na ovom forumu za tu tribinu.Npr.ja ne bih znala dovesti ni auto do Kaptola...nisam nikada vozila po Zagrebu...bila 3 puta u 10 god.sa suprugom...busa već godinama nemam tj.imam jedan u 6 ujutro i vozim se do tamo do 10,nazad mora netko doći po mene u najbliže mjesto do kojeg imam bus,a to je 40km od mog mjesta.Mada sam ja u prednosti jer ću bar nešto o tome čuti na ovom forumu.A moja baka N(tako zovemo jednu udomiteljicu,65 joj je godina,udomila je do sada oko 20-tero djece,danas većina već odrasli ljudi koji joj redovno dolaze sa svojim obiteljima)neće ni znati za ovo jer sporo i piše,a kamoli da zna za forum,link,post...al je odlična udomiteljica i radi taj posao sa VELIKIM srcem.I nitko joj nema pravo bilo što zamjeriti.Pa kad odlučite reći kako su udomitelji neaktivni i ne bore se za sebe,a trebali bi razmislite o velikom broju udomitelja kao baka N ili meni kojoj je podhvat doći do metropole i za pametnije stvari,a ne za sjedenje u galeriji Sabora

magdalena

• Guest
Anki-pisanjem Ministarstvu zakonski ne bi smjeli kako naša Tina kaže dobiti po piksi,ali i tu se miješaju teorija i praksa.Već smo ustvrdili da udomitelj ne može dobiti dijete bez svog Centra,zar ne?Ako piše Ministarstvu,onda oni operu njih u Centru da ne rade pa se vi žalite jer u našem sklopu vlada ona da ako nešto kažeš odmah si nekoga napadao,ondi oni u Centru zaborave na tebe.Ne čine ti ništa,ali te zaborave.To je kao sa šefom u firmi.Radnici sve vide,ali kada netko nešto kaže onda je za čas bez posla(naša udomiteljska prednost je samo u tome što nam o tome ne ovisi egzistencija iako vjerujte da ima puno onih koji teme krpaju kućni proračun pa zato šute)Što napraviti,pitali ste me?U državi uređenoj kao naša,sa kroničnim nedostatkom novca koji se nenamjenski raspoređuje,sa zakonima koji svaki službenik tumači drugačije(neki udomitelji imaju pravo neki ne na poreznu olakšicu za udomljeno dijete recimo kao primjer),sa zakonima u kojima možete izvrtati sto rupa jer ga svako tumači po potrebi,u državi u kojoj građani trebaju vlasti samo pred izbore...NIŠTA.Možemo lajati na mjesec(tako se u mom kraju kaže kad radiš nešto bez veze),a ja sam mišljenja da je bolje to vrijeme iskoristiti za djecu.Jednog dana kada budemo uređeno društvo možda,al dugo ćemo čekati

magdalena

• Guest
Kad sam spominjala Zagreb nisam mislila da je vama toplije,nego da ste bliže događajima pa onda lako Ivan sjedi u galeriji Sabora ili prosvjeduje i posjećujete tribine i osnivate udruge i čini vam se kako je lakše nego što zaista jest.Opisala sam vam kako bi izgledao moj put u Zg,pa vi vidite da li mi je uopće do borbe kad se sjetim gdje je Zg i koliko me taj put stoji.

Anki

• Guest
Pa kad odlučite reći kako su udomitelji neaktivni i ne bore se za sebe,a trebali bi razmislite o velikom broju udomitelja kao baka N ili meni kojoj je podhvat doći do metropole i za pametnije stvari,a ne za sjedenje u galeriji Sabora

Draga Magdalena,

upravo zbog regionalnih, obrazovnih i ostalih razlika među udomiteljima, treba postojati organizirana grupa ljudi koja će zagovarati bolji i kvalitetniji model (često s boravištem u ZG). Nitko ne očekuje da baka N stopira do Zagreba i ode na tribinu i debatira s udrugom sudaca. Isto tako nitko ne očekuje da Vi, sposobna, obrazovna, pretpostavljam mlađa žena, prevaljuje kilometražu. Ali možda će se u vašoj regiji nešto organizirati pa ćete tamo dati svoj doprinos... Nećemo osuđivati nikoga, niti ćemo mjeriti nečiji doprinos... barem ja neću. 

Forum je ta organizirana grupa ljudi i odradio je dosta posla u zagovaranju ovu godinu, kao i u prošlim godinama. A vjerujem da su i druge udruge dale svoj konkretan doprinos. Zapravo, sigurno jesu. Ti procesi možda nisu vidljivi, ali oni koji su dugo u udomiteljstvu mogu napraviti paralelu "prije - poslije". I proces je trom i spor i socijala je često zadnja rupa na svirali - niko to ne poriče...

Galerija Sabora, parole, prosvjedi - to je spomenuto u kontekstu prošlosti i to od našeg forumaša Ivana koji je tome svjedočio, ja o tome ništa ne znam, osim što sam se nadovezala kako je to jedna od metoda... a metoda ima još. I dobro ih je proanalizirati...

Što napraviti,pitali ste me?U državi uređenoj kao naša,sa kroničnim nedostatkom novca koji se nenamjenski raspoređuje,sa zakonima koji svaki službenik tumači drugačije(neki udomitelji imaju pravo neki ne na poreznu olakšicu za udomljeno dijete recimo kao primjer),sa zakonima u kojima možete izvrtati sto rupa jer ga svako tumači po potrebi,u državi u kojoj građani trebaju vlasti samo pred izbore...NIŠTA.Možemo lajati na mjesec(tako se u mom kraju kaže kad radiš nešto bez veze),a ja sam mišljenja da je bolje to vrijeme iskoristiti za djecu.Jednog dana kada budemo uređeno društvo možda,al dugo ćemo čekati

Iako su vam polazne točke poprilično realne, moram reći da ako bismo slijedili ovu uputu, onda možemo zatvoriti ovaj web forum, sve udruge koje okupljaju udomitelje, ne vjerovati u poboljšanje sustava, ne vjerovati u organiziranost udomitelja. Ja to ne želim. Uostalom, onda i ovo moje vrijeme (22:11) koje izdvajam (a i ostali koji su tu) iako mi je davno prošlo radno vrijeme, je uzalud. Ja to tako ne vidim...

Ponavljam citat koji mi uvijek stoji u uho kad god pomislim da stvari u koje vjerujem postaju uzaludne:

"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"

tina79

• Jr. Member
  • **
bravo magdalena,upravo sam to htjela reći..ja ću pisati ministarstvu,i žicat centre okolo...moj centar će dobiti pljusku od ministarstva,a ja od centra..djeteta neću ni vidjeti..
e pa sad,molim lijepo...budi ti pametan!!
Anki ne znam baš da dolaze novi ljudi..i kod nas sjede isti već 20 godina i dobro su ukorjenjeni..

magdalena

• Guest
Nisam mislila Anki da se ne treba ništa raditi,ali me zasmetalo od vas i Ivana naročito što spominjete termin nezainteresirani udomitelji.Načelno vas podržavam i poštujem vašu borbu za bolje,ali sam vam htjela ukazati da ima udomitelja koji bi,ali nemaju mogućnosti.Ili nemaju internet da uopće vide svoje mogućnosti.A prema mom sudu zato su isključivo krivi CZSS i njihov nerad jer bi oni trebali usmjeravati i pomagati svojim udomiteljima.Ja sam knjigovođa i ako imam problem i nešto ne znam onda idem svom referentu,a ne Ministrici financija.Zašto bih radila posao za koji već postoje plaćeni ljudi?Ali gospoda su lijena pa se pravdaju nezainteresiranim udomiteljima.Ne tražim da me zovu svaki dan i informiraju me,ali ako ih nešto pitam trebali mi odgovoriti,a ne gledati da me oštete lošim odgovorom.Nisu svi po CZSS loši,ali o njima,ovim predanim i dobrima,ne mogu pisati kad ih nisam upoznala(samo bih mogla napisati knjigu o glupostima kojih sam se naslušala u CZSS,kao npr.dolazim nešto potpisati,mlada socijalna radnica piše to što trebam i razgovara sa mnom o meni,kad čuje koliku plaću imamo suprug i ja uz još jedan solidan prihod,ona diže glavu s računala i pita me da zašto sam ja udomitelj kad imam veće prihode od nje...komentar suvišan)Kad CZSS počnu pomagati svojim udomiteljima,upoznavati ih gdje se što događa,pokušavati iznaći kako da udomitelji kao ja što lakše i jeftinije dođu u Zg na neku korisnu tribinu,kad počnu raditi korisne stvari s nama i po našim Centrima onda će biti i manje nezainteresiranijih udomitelja.U 6 godina nikada nisu ništa organizirali sem 4 do sada edukacije koje organiziraju u 2 popodne i u pola 4 fajrunt.Od toga pola sata pijemo kavu i smješkamo se jedni drugima.U neko buduće uređenije vrijeme njih će se trebati stisnuti prve.Ne sve naravno i svaka čast onima koji rade svoj posao.Sinoć sam otišla spavati,nisam baš više ni tako mlada iako vam hvala za ono mlađa udomiteljica.U mojim godinama svako poistovjećivanje s mlađa je poželjno.Nisam stara,ali ni u cvijetu mladosti.Ha,ha.Pozdrav Anki i ugodan dan

magdalena

• Guest
Draga Anki,još samo ovo,pitali ste me zašto mislim da udomitelji ne smiju ništa reći u CZSS i u Ministarstvu?Nažalost ne smijem otvoreno govoriti ni ovdje jer me Mirjamu prozove i spominje odmah moju profesiju...a što bi mi tek radili u CZSS kad bih otvorila usta.Ako ste i vi moje postove shvatili kao kritiziranje ispričavam se.Prepuštena sam sama sebi,čak i kada bih htjela osnovati udrugu nemam s kim,o mnogim stvarima nemam pojma pa sam samo htjela pitati ili dati svoje viđenje stvari.Ako je pogrešno recite,ako prihvatim dobro,a ako ne opet dobro.Kritiku uvijek prihvaćam...ali zapovijedne tonove baš i ne volim,a ni to da li sam trebala biti pravnik(možda i jesam,al sam samo neuki udomitelj)Oprostite mi i vi i Mirjamu ako sam vas nečim povrijedila,nije mi bila namjera.Želim vam objema puno uspjeha u radu,pozdravljam vaša nastojanja,ali imam jednostavno mišljenje o nekim stvarima drugačije od vašeg.

magdalena

• Guest
Iskreno,Ivane,upustila sam se u opasne rasprave,dobila po piksi,kako zgodno kaže Tina,i najbolje da nadalje samo pratim diskusiju.Ja samo očekujem lijepu riječ,podršku,savjet,poštovanje od djelatnika CZSS,naknadom i opskrbninom sam zadovoljna(ima puno obitelji čija djeca nemaju 2000kn mjesečno,kad se podijele primanja roditelja na njih mnogi nemaju ni toliko),nisam u 6 godina nikakav boljitak vidjela koji su učinile udruge(dozvoljavam da nisam dobro pratila),pravne propise ne znam i to je istina pa se nisam trebala uopće uključivati.I vama pozdrav i puno uspjeha u radu

Anki

• Guest
Hoćemo se vratiti na početak ove teme?

Hajdemo zajedno, bez razmišljanja tko je tko i s kojim iskustvom i kojim obrazovanjem, razgovarati koje su mogućnosti udomitelja na čekanja.
Možda ih nema. Možda ih ima.
Da vidimo što mislite.

Sreckica

• Administrator
  • Hero Member
Slažem se Anki...tema je otišla u drugom smjeru...
Nadam se da će se formiranjem Zavoda u kojima će biti Timovi za udomiteljstvo lakše riješiti problemi udomitelja na čekanju...a trebao bi i taj famozni Registar udomitelja konačno ugledati svjetlo dana :)
Naravno da se može pisati i u Ministarstvo..i žaliti se...i sve to lijepo zvuči...ali u praksi naravno da nam u interesu mora biti što bolja suradnja s našim matičnim centrom.
..dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...

matija

• Guest

Isto sam uvjerenja da se stvari mijenjaju. U Centre dolaze novi ljudi, Zakon se poboljšava, udomitelji se educiraju (doduše, mnogi preko udruga a ne preko redovnih edukacija iz CZSS) i Ministarstvo želi napraviti pozitivne pomake (staviti odredbu da se djeca smještavaju u udomiteljsku obitelj do 7 godine je velika stvar i toga nema nigdje u Europi).

Ono što bih ja voljela da se dogodi jest: kvalitetna kontrola, kao Centara tako i udomitelja... ali ponajviše Centara jer ako je udomitelj loš, opet je Centar kriv jer mu je dao dozvolu i nije ga (na vrijeme) kontrolirao...

Ja sam u Nazorovoj upoznala majku koja je u Belgiji rodila, a pošto je bila konzumentica droge - automatski joj je oduzeto roditeljsko pravo i dijete smješteno u udomiteljsku obitelj. Ona mi je rekla da u Belgiji nema domova za malu djecu. Ona je iskopala sve veze za dopremi dijete u Hrvatsku jer ovdje su zakoni li-la pa je tako morala samo dokazati dobru volju da se liječi i mogla je dalje biti važan čimbenik u životu svoga djeteta. Što je tu dobro a što nije - nije na meni da sudim, ali ipak u nekim zemljama Europe postoje sustavi koji funkcioniraju - što kod nas nije vidljivo.

Kontrola! Slažem se da rad treba kontrolirat ali kontrolirat ovo malo rada nema smisla. Bojim se da ljudi još nisu spremni unutar struke ukazivati na nerad - pa ćemo se načekati kad će se prirodno sve staviti u red!

marijamu

• Jr. Member
  • **
Što se tiče CZSS, ja sam zadovoljna s njihovim radom. Rado surađuju i daju odgovore na pitanja. Redovno imamo sastanke jednom mjesečno. Danas smo imali i malo su nam tumačili novi zakon. Po novom zakonu neće svatko moći dobiti licencu kao udomitelj, dakle, može nakon obuke pasti ako tim zaključi da nije za taj posao što do sada nije bio slučaj. Dakle, neće se više za obuku moći prijavljivati kad hoćeš, nego kad se raspiše natječaj. Mislim da će se, kad se oforme zavodi, lakše doći do djeteta jer će se udomiteljski ugovor sklapati s matičnim zavodom, a dijete možete dobiti iz drugog Zavoda s uputnicom. Barem smo dobili takvo objašnjenje danas.
Ne čini drugome ono što ne želiš da drugi čini tebi.

tina79

• Jr. Member
  • **
Jel se zna kad bi Zavodi trebali profunkcionirati??
nekako mi to izgleda tako daleko.. ???